Narodziny

Jan Sobieski z matką i bratem Jan Sobieski z matką i bratem

Jan Sobieski urodził się 17 VIII 1629 roku w Olesku nad Liberią - rodzinnej posiadłości jego matki, Teofili Daniłłowiczówny. To właśnie dzięki jej zapiskom posiadamy dokładne informacje dotyczące przyjścia na świat przyszłego króla Polski : „między czternastą a piętnastą, w piątek, ostatniego dnia miesiąca (tj. fazy księżyca)”. Według ówczesnych przekazów w chwili narodzin nad zamkiem szalała burza, a pod jej osłoną zamek szturmowali Tatarzy, którzy w tym właśnie roku pustoszyli Ukrainę, Wołyń i Podole.

Zamek w Olesku znajdował się w odległości jednej mili od Białego Kamienia, miejsca, w którym urodził (się w roku 1640) inny król Polski, Michał Korybut Wiśniowiecki. Dziwnym zrządzeniem losu obaj monarchowie i rywale polityczni przyszli na świat niemal w tym samym miejscu.

Śmierć

Patrząc na wszystkie zachowane do dzisiaj wizerunki Jana III Sobieskiego można odnieść wrażenie, że był on okazem zdrowia. Niestety jest to mylny pogląd. Pewne symptomy kłopotów zdrowotnych pojawiły się już u progu panowania monarchy. Było to niewątpliwie spowodowane wieloma kampaniami wojennymi, które niosły ze sobą mnóstwo wyrzeczeń. Nakładała się na to zła dieta - charakterystyczna dla XVII wiecznej szlachty - obfitująca w duże ilości mięsa - najczęściej tłustego, ciężkostrawne desery.

Wysoce wątpliwy jest fakt czy Jan III Sobieski i Jego żona Maria Kazimiera cierpieli na chorobę weneryczną. Część polskich historyków sygnalizowała ten fakt sugerując, że Marysieńka zaraziła się nią od swojego pierwszego męża - Jana Sobiepana Zamoyskiego. Brak jednak poważniejszych dowodów w źródłach historycznych mogących potwierdzić ten fakt. Niewątpliwie jednak pod koniec życia Sobieski był osobą bardzo otyłą, na co nałożyła się mocznica przejawiająca się znacznymi obrzękami kończyn dolnych i podbrzusza (król noszony był na krześle).

Pogorszenie stanu zdrowia władcy nastąpiło na przełomie 1695 - 1696 roku. Lekarze nadworni nie byli w stanie podjąć skutecznej kuracji, podobnie bezradny okazał się dotychczasowy osobisty medyk królewski Bernard O` Connor, z którym konsultowano leczenie. W godzinach poprzedzających śmierć Jan III Sobieski stracił na kilka godzin przytomność, ale odzyskał ją i zdołał wyspowiadać się u swojego spowiednika księdza Skopowskiego. Następnie pobłogosławił swoich synów Aleksandra i Jakuba, nakazując im w swojej ostatniej woli miłość, prosząc jednocześnie o szacunek dla Marii Kazimiery.

Król umarł w pałacu w Wilanowie 17 czerwca 1696 roku o godzinie dziesiątej wieczorem.