med.fil

 

ofertaA

 

KLASA MEDIALNO – FILMOWA

to innowacyjny projekt łączący w sobie nauczanie języka polskiego, historii, języka obcego nowożytnego (francuski, hiszpański, niemiecki) na poziomie rozszerzonym z blokiem zajęć teoretyczno – warsztatowych dotyczących: mediów lub filmu.

 

 

Sekcja medialna to grupa ludzi zajmujących się – w dzisiejszym świecie bardzo łatwo wyprodukowaną – informacją. Tweet, zdjęcie, post, film – wszystko dzisiaj stanowi informację. Właśnie dlatego młodzi ludzie podczas edukacji medialnej w „Sobieskim” nauczą się świadomie tworzyć i wykorzystywać informację, będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami tworzenia informacji, poznają kulisy pracy dziennikarskiej, wezmą udział w kolegium. Chcesz wiedzieć co robi researcher, reporter, wydawca, producent? Chcesz nauczyć się wykonywać taką pracę jako oni mają na co dzień? To w takim razie – to jest Twoje miejsce.

Sekcja filmowa to ludzie, którzy pasjonują się rejestracją i montażem własnych filmów i animacji, realizują projekty fotograficzne, poznają techniki kreacji i realizacji dźwięku, oglądają i analizują najbardziej inspirujące filmy w dziejach kinematografii, uczestniczą w projektach Warszawskiego Festiwalu Filmowego, zwiedzają łódzkie muzea kinematografii i animacji.

Żyjemy w świecie obrazów i informacji. Połączenie dwóch sekcji w jedną klasę pozwala na zbudowanie zespołu ludzi zaangażowanych, twórczych i aktywnych na wielu polach. Zajęcia warsztatowe mają charakter interdyscyplinarny – każdy z uczniów nauczy się technik prezentacji, technik tworzenia form radiowych, nauczą się obsługiwać sprzęt do nagrań i robić profesjonalne zdjęcia, a pozostałe zajęcia – dotyczące filmu lub mediów zrealizują w sekcjach.

 

 

Za klasę medialno – filmową w LXXV LO odpowiadają w „Sobieskim”:  Pani Małgorzata Godlewska oraz Pani Dorota Sech.

 

 

W poprzednich latach szkolnych uczniowie klas medialnych mieli okazję spotkać się a często uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez:

 • Radomira Witta – reportera TVN24,
 • Sylwię Czubkowską – dziennikarkę „Dziennika Gazety Prawnej”,
 • Maciejem Jermachowem – reportera RMF FM,
 • Pawła Orlikowskiego – prezentera Radia Zet,
 • Justynę Koselę – prezenterką TVN24,
 • Bartkiem Jędrzejakiem – reporterem Dzień Dobry TVN,
 • Krzysztofa Ibisza – prezentera Telewizji Polsat,
 • Łukasza Antkiewicza i Kamilę Wronowską z HRMedia.

 

Ponadto regularne warsztaty dziennikarskie w „Sobieskim” prowadzą:

 • Anna DRAGANEKwydawca informacji TOK FM, desk reporter. Z radiem związana od zawsze, pracowała w radomskim Radiu Rekord. Fanka kryminałów, włoskiej kuchni i kotów.
 • Krzysztof KIRYCZUKproducent, redaktor w Radio ZET,  w latach 2005 – 2014 wydawca informacji w Radio TOK FM, pasjonat, 

  uczniowie klas filmowych spotkali się z:
 • Mają Ostaszewską – aktorką Nowego Teatru w Warszawie,
 • Magdaleną Cielecką – aktorką Nowego Teatru w Warszawie,
 • Maciejem Kubicą – kaskaderem, producentem filmowym.

W „Sobieskim” dysponujemy odpowiednią infrastrukturą do realizacji zajęć warsztatowych – posiadamy studio dźwiękowe wyposażone w system ProTools, zbudowaliśmy własną ciemnię fotograficzną do wywoływania zdjęć analogowych, mamy sale warsztatowe do rysunku
i malarstwa co pozwala na tworzenie tradycyjnych animacji, dysponujemy dobrze wyposażoną pracownią informatyczną, przenośnym studiem fotograficznym a na zajęciach jeśli nie masz swojego aparatu to na pewno znajdziemy sprzęt, który będziesz mógł wypożyczyć.

W klasie medialno – filmowej zajęcia prowadzą:

 

 • Małgorzata GODLEWSKA – nauczyciel języka polskiego w "Sobieskim" od 2013 roku; absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, studiów podyplomowych w zakresie historii w Instytucie Historycznym oraz glottodydaktyki polonistycznej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego; pasjonatka fotografii i filmu, zwłaszcza twórczości Pedro Almodóvara, Stephena Daldry’ego i Alejandra Gonzáleza Iñárritu; ceni sztukę operatorską Janusza Kamińskiego (m.in. za efekt bleach bypass), Roberta Richardsona, Rogera Deakinsa i Emmanuela Lubezkiego; nieustannie poszukuje nowych inspiracji w świecie obrazu.

 • Dorota SECH – nauczyciel języka polskiego i edukacji medialnej w „Sobieskim” od 2015 roku. Jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantką Instytutu Literatury Polskiej UW, prowadzi badania nad językiem warszawskiej krytyki teatralnej II połowy XIX wieku. Prywatnie zainteresowana teatrem – w szczególności estetyką Jerzego Grzegorzewskiego i Krystiana Lupy. Pisała recenzje do portalu Teatrakcje.pl i pracowała jako redaktor prowadzący w latach 2010 – 2012. Współpracowała przy Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych jako redaktor dziennika teatralnego, przy Festiwalu Warszawa Singera oraz przy projekcie Prolog w reż. Michała Zadary w Instytucie Teatralnym. Współtworzyła kurs o historii literatury polskiej XIX wieku dla studentów obcokrajowców. Od roku 2017 współpracuje z okręgiem warszawskim Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Prywatnie uwielbia literaturę ukraińską, Wyspiańskiego i czekoladę.

 • Katarzyna LENARCZYK - nauczyciel języka angielskiego oraz realizacji studyjnej w „Sobieskim” od roku 2012, magister sztuki, absolwentka Wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest dźwiękowcem z dziesięcioletnią praktyką zawodową. Interesuje się estetyką dzieła filmowego, obroniła pracę magisterską o postmodernistycznej estetyce filmów Davida Lyncha. Wielbicielka filmowej klasyki. W "Sobieskim" odpowiada także za realizację projektów międzynarodowych eTwinning i działanie szkolnego radiowęzła. 

 

Wychowawcy klas: 

 • A (2018 – 2021) – Pani Dorota SECH
 • C (2018 – 2021) – Pani Dorota HURY, Pani Ewa WOŹNIAK
 • A (2017 – 2020) – Pani Edyta TRĘBICKA
 • C (2017 – 2020) – Pani Małgorzata GODLEWSKA
 • A (2016 – 2019) – Pan Jakub PIĄTKOWSKI
 • A (2015 – 2018) – Pani Małgorzata WOJTYSIAK
 • A (2014 – 2017) – Pani Artur BILSKI
 • A (2013 – 2016) – Pani Ewa WOŹNIAK

 

dziennikarska 2

 

dziennikarska1

 

jpolskiego 17