muz. teatr

 

ofertaE

Klasa MUZYCZNO - TEATRALNA

powstała w "Sobieskim" w latach 90. jako klasa "muzyczna". W 2014 roku program klasy został zmodyfikowany i uzupełniono zajęcia o teatr. Zajęcia lekcyjne w klasie są prowadzone w ramach zatwierdzonych szkolnych planów nauczania bazujących na ramowych planach nauczania liceum ogólnokształcącego. 

Uczniowie biorą udział w szeregu zajęć w trzyletnim cyklu nauki w ramach przedmiotów kierunkowych: muzyka (śpiew, emisja głosu, nauka czytania nut), chór (śpiew solowy, śpiew chóralny), zajęcia teatralne (dykcja, emisja głosu, choreografia). Dodatkowo każdy z przyszłych maturzystów zdobywa wiedzę z zakresu historii muzyki, co w obliczu egzaminów wstępnych na wielu kierunkach studiów muzycznych i artystycznych odpowiada potrzebom uczniów.

Dla klas artystycznych organizowane są coroczne WARSZTATY MUZYCZNE, które w "Sobieskim" mają swoją tradycję i rozgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju uczniów klas atystycznych. W trakcie wyjazdu uczniowie pod opieką nauczycieli - muzyków uzyskują indywidualne porady dotyczące śpiewu solowego oraz śpiewu chóralnego.

Uczniowie klas artystycznych tworzą Chór LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Repertuar chóru obejmuje utwory bardzo zróżnicowane stylistycznie ze względu na miejsca i charakter uroczystości. Chór jest laureatem licznych czołowych nagród i wyróżnień. Koncertuje w Polsce i poza granicami. Współpracuje z różnymi środowiskami pozaszkolnymi, poprzez uczestniczenie w życiu miasta i regionu. Uczestniczył również w kilku międzynarodowych projektach koncertując z amerykańskimi, ukraińskimi, niemieckimi i japońskimi chórami. Chór ma na swoim koncie aż 4 wydane płyty.

Uczniowie wystawiają autorskie przedstawienia m.in. na deskach Sceny Staromiejskiej oraz Teatru Powszechnego. Niektórzy współpracują ze Śródmiejskim Teatrem Muzycznym oraz z zespołem projektu PROSCENIUM. W 2015 roku uczniowie klasy współpracowali przy tworzeniu spektaklu z okazji 250 - lecie Teatru Wielkiego Opera Narodowa - "Rozterki miłosne Krakowiaków i Górali". 

6 01

 

Wychowawcy:

 • Izolda STANKIEWICZ - klasa E (2018-2021)
 • Liliana BACH - klasa E (2017-2020)

 • Adriana KUNKA, Dorota KOZŁOWSKA - klasa E (2016-2019)

 • Izolda STANKIEWICZ - klasa E (2015-2018),

 • Edyta TRĘBICKA - klasa E (2014-2017),

 • Anna LUBAŃSKA - klasa E (2013-2016)

 • Teresa TROCHIMIAK, Justyna SZABELSKA - klasa E (2012-2015)

 • Edyta TRĘBICKA - klasa E (2011-2014)

 • Anna LUBAŃSKA - klasa E (2010-2013)

  DSC3551

 

 DSC0287

 

Nauczyciele zajęć kierunkowych:

 • mgr Liliana BACH - nauczyciel historii muzyki, elementów historii muzyki, muzyki, zajęć artystycznych w "Sobieskim", dyrygent chóru LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Absolwentka Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca, specjalność: dyrygentura chóralna. Aktualnie studentka Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczyła w wielu prestiżowych seminariach i konferencjach z zakresu chóralistyki, a także brała udział w wielu projektach muzycznych i dokonywała licznych nagrań studyjnych. W latach 2012 - 2012 pracowała jako asysten dyreygenta Grodziskiego Chóru Bogorya. W latacg 2012-2015 współpracowała z Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej oraz chórami: Archikatedry Warszawskie i chórem "Ribi Domine". 

  Obecnie współpracuje z Zalesiańskim Towarzystem Śpiewaczym jako asystent dyrygenta i pedagog emisji głosu. Jest założycielem i dyrygentem chóru "Auratum" przy Gimnnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli. Realizuje szeroką działalność dydaktyczną prowadząc zajęcia muzyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. 

 •  

  mgr Alina ŚWIDOWSKA - nauczyciel zajęć teatralnych w "Sobieskim" od 2016 roku, aktorka Teatru Żydowskiego, magister sztuki, absolwentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego, przez wiele lat prowadziła "Akademie Młodego Aktora" w Pałacu Młodzieży w Warszawie. 


 • DSC7092