Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

JĘZYK ŁACIŃSKI W SOBIESKIM

Język łaciński w Sobieskim jest nauczany od 2007 roku. Od zawsze był przypisany do klas o profilu biologiczno-chemicznym, w wymiarze jednej godziny w tygodniu. Aby wspomóc naukę łaciny dla uczniów, został opracowany autorski program Język łaciński dla przyrodników. Treści z podstawy programowej zostały przypisane tak, aby wzbudzać zainteresowanie i pogłębiać wiedzę uczniów, którzy wiążą swoją przyszłość z szerokopojętymi naukami przyrodniczymi lub medycyną. Stąd wszelkie słownictwo, przykłady odmian rzeczowników i przymiotników, wzory koniugacji, sentencje, a teksty opierają się o słownictwo naukowe z zakresu medycyny, przyrody, biologii i chemii.
Co roku, w święto Dni Języków Obcych, uczniowie klas biologicznych biorą udział w konkursach przysłów, znajomości słownictwa i opanowania mitologii Greków i Rzymian. W roku szkolnym 2023/2024 r. stworzona została gazetka ścienna, na której uczniowie wypisali swoje ulubione sentencje łacińskie.


Sami uczniowie podkreślają, że największym dobrodziejstwem łaciny jest łatwość nauki języków obcych nowożytnych, niekoniecznie z grupy języków romańskich. Uczniowie wiedzą, że  takie słowa jak  calculator, paedagogus, minister, magister, telefon, telewizor czy  digitus, to łacina lub klasyczna greka czystej wody. Nie angielski.
Na naszych lekcjach każdy znajdzie coś dla siebie, bo to język literatury, prawa, medycyny inskrypcji na budynkach i kościołach. Nie ma języka łacińskiego bez starożytnej greki, szczególnie w naukach ścisłych i medycynie. Dlatego zawsze, kilka godzin w roku, łacina oddaje pole starożytnej grece.


I na koniec cytat: "Jeśli czegoś nie wynaleźli starożytni Grecy i Rzymianie, to na pewno położyli pod to podwaliny" (źródło: film Chłopaki nie płaczą).

Data dodania: 2023-12-06 12:57:27
Data edycji: 2023-12-06 12:57:43
Ilość wyświetleń: 315
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej