Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

SZTUKI WIZUALNE W SOBIESKIM

SZTUKI WIZUALNE W SOBIESKIM

KLASY SZTUK WIZUALNYCH to jeden z filarów LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Klasy te, jako klasy plastyczne, powstały przed wieloma latami (tak dawno, że już nikt nie pamięta dokładnie kiedy), ale było to jeszcze w latach 90. XX wieku, co daje blisko 30-letnie doświadczenie w ich prowadzeniu.  Inicjatorem powołania klasy był dyrektor dr Edawrd Zegadło oraz nauczyciel plastyki - Pani Teodora Szuba, która prowadziła klasę do roku 2001. Od tego czasu klasy prowadziła Pani Magdalena Bibińska

 

W 2015 roku program klasy został zmodyfikowany i został dodany nowy przedmiot - architektura. Uczniowie biorą udział w szeregu zajęć warsztatowych w trzyletnim cyklu nauki w ramach przedmiotów: rysunek i malarstwo, architektura (rysunek, teoria, historia), podstawy grafiki komputerowej na zajęciach z informatyki. Dodatkowo każdy z przyszłych maturzystów zdobywa wiedzę z zakresu historii sztuki, co w obliczu egzaminów wstępnych na wielu kierunkach studiów humanistycznych i artystycznych odpowiada potrzebom uczniów. Obecnie nauczycielami kierunkowymi w klasach sztuk wizualnych są dr Małgorzata Widomska oraz dr Agnieszka Żak - Biełowa. 

 

Dla klas plastycznych organizowane są coroczne PLENERY MALARSKIE, które w "Sobieskim" mają swoją tradycję i rozgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju uczniów klas plastycznych. W trakcie wyjazdu uczniowie pod opieką nauczycieli -  uzyskują indywidualne porady dotyczące malowanych prac, a następnie poddawane są one korekcie, niezbędnej na tym etapie tworzenia.

 

Klasa w 2015 roku została objęta patronatem Dziekana Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, co oznacza, że uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Współpracujemy również z Wydziałem Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych oraz Kolegium Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej. W ramach zajęć na uczelni uczniowie mają możliwość zapoznania się ze specyfiką  uczelni, zapoznania się z wystawami uczelnianymi, wystawami dyplomowymi, zasadami przyjmowania na studia. Ponadto podczas tego rodzaju zajęć mamy możliwość korzystania z wyposażenia uczelnii, możliwości technicznych.

Profil klasy jest tworzony z myślą o przygotowaniu do studiów wyższych na kierunkach: malarstwo, wzornictwo, architektura, grafika, historia sztuki, zarządzanie kulturą wizualną. 

 

Nauczyciele prowadzący zajęcia kierunkowe i w klasach sztuk wizualnych:

dr Małgorzata WIDOMSKA
nauczyciel mianowany historii sztuki i rysunku i malarstwa i plastyki,
w SOBIESKIM pracuje od 2014 roku

 

Doktor sztuki w dziedzinie: sztuki plastyczne w dyscyplinie: sztuki piękne obroniony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwentka malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,  laureatka II nagrody Biennale Malarstwa BWA na Zamku Książ w 2006 roku, autorka wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. 

dr Agnieszka ŻAK - BIEŁOWA
nauczyciel mianowany historii sztuki, rysunku i malarstwa i architektury,
w SOBIESKIM pracuje od 2015 roku

 

Doktor sztuki, studentka Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie (2004-2005), absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w roku 2007 w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks do dyplomu w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego.  Laureatka "Dyplomu 2007 im. Prof. Józefa Szajny" ufundowanego przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.), Stypendystka Miasta Stołecznego Warszawy (2018 r.), autorka wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Jedną z prac Agnieszki Żak - Biełowej zakupiło Muzeum Narodowe w Warszawie.

 

Nauczyciele uczący przedmiotów rozszerzonych w klasach sztuk wizualnych:


Justyna SZABELSKA
nauczyciel dyplomowany języka polskiego,
w SOBIESKIM pracuje od 2003 roku

 

Absolwentka filologii polskiej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o kulturze Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie od 2005 roku.

W wolnych chwilach oddaje się ulubionemu zajęciu, jakim jest czytanie książek.

Małgorzata ŚMIGIERZEWSKA,
nauczyciel mianowany języka polskiego,
w SOBIESKIM pracuje od 2019 roku

 

Absolwentka etnologii i filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka polskiego jako obcego w szkołach językowych i ambasadach. Przez dwa lata pracowała w Rosji, w szkole polonijnej w Jekaterynburgu, kolejne dwa lata na Moskiewskim Uniwersytecie im. Łomonosowa w Katedrze Slawistyki. Współpracowała z Teatrem Nikolaya Kolyady, Polskim Teatrem Evgeniya Lavrenchuka w Moskwie oraz Fundacją Semper Polonia. Pilotuje wycieczki do Rosji. Interesuje się kulturą rosyjską i architekturą wnętrz. Wolne chwile spędza w górach i na wędrówkach po Europie.

 

 Weronika ZASADA – STAŃSKA
nauczyciel kontraktowy języka polskiego,
w SOBIESKIM pracuje od 2020 roku

 

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją medialną i nauczycielską oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze specjalizacją z malarstwa ściennego. Obecnie w trakcie studiów podyplomowych z glottodydaktyki polonistycznej. Uwielbia pisać (m. in. dla galerii sztuki i teatru). Fascynuje się eko - designem oraz sztuką recyklingową. Do kręgu inspiracji zalicza także liczne doświadczenia z prowadzenia animacji plastycznych oraz pisarskich dla dzieci i młodzieży.
Ze studiów wyniosła entuzjazm do teorii literatury, zaś z tradycji rodzinnych hobbistyczne zainteresowania naukami ścisłymi, w których upatruje korzeni swojego upodobania do rzetelnej i wnikliwej analizy tekstów literackich oraz wielu pomysłów malarskich.

Od zawsze kochająca świat przyrody, a z wiekiem doceniająca jego mądrość coraz bardziej. Wielbicielka twórczości Jacka Kaczmarskiego i Krzysztofa Klenczona, kina polskiego i powojennej polskiej twórczości telewizyjnej do lat 90-tych, a także niezmiennie pod wrażeniem kina austriackiego reżysera Ulricha Seidla. Wolne chwila umila sobie ukochaną muzyką filmową Zbigniewa Preisnera oraz innych znakomitych twórców polskiej muzyki filmowej.

 

 

Izolda STANKIEWICZ
nauczyciel dyplomowany języka polskiego,  
w SOBIESKIM pracuje od 1991 roku

 

Ukończyła filologię polską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Posiada trzydziestokilku letnie doświadczenie w zakresie nauczania języka polskiego, jest egzaminatorem maturalnym Okręgowej Komisji Egazaminacyjnej w Warszawie. Od wielu lat specjalizuje się w pracy z uczniem mającym trudności w nauce oraz uczniem przyjeżdzającym do Polski z zagranicy. Wychowawca kilku pokoleń młodzieży, m.in. Meli Koteluk, Kamila Mokrzyckiego, Darii Zawiałow.

Pasjonatka literatury, ale jeszcze większa ludzi i zwierząt. Optymiska - mimo wszystko. 


Wychowawcy klas:

  • D (2020 - 2024) - p. Dorota HURY
  • D (2019 - 2023) - p. Katarzyna ZWIERZCHOWSKA
  • D (2019 - 2022) - p. Małgorzata ŚMIEGIERZEWSKA
  • D (2018 - 2021) - p. Ilona SZADURSKA
  • D (2017 - 2020) - p. Magdalena ROSAK
  • D (2016 - 2019) - p. Urszula TOMASZEWSKA
  • D (2015 - 2018) - p. Dorota HURY
  • D (2014 - 2017) - p. Paulina KUBASIK

 

Data dodania: 2019-12-10 10:39:00
Data edycji: 2021-03-09 12:38:07
Ilość wyświetleń: 6767
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej