Czcionka:

A+A-

Kontrast:

KLASA SZTUK WIZUALNYCH

Klasa SZTUK WIZUALNYCH

powstała w "Sobieskim" przed wieloma latami (tak dawno, że już nikt nie pamięta, kiedy dokładnie), ale było to jeszcze w latach 90. XX wieku jako klasa plastyczna, co daje blisko dwudziestoletnie doświadczenie. W 2015 roku program klasy został zmodyfikowany i został dodany nowy przedmiot - architektura. Uczniowie biorą udział w szeregu zajęć warsztatowych w trzyletnim cyklu nauki w ramach przedmiotów: rysunek i malarstwo, architektura (rysunek, teoria, historia), podstawy grafiki komputerowej. Dodatkowo każdy z przyszłych maturzystów zdobywa wiedzę z zakresu historii sztuki, co w obliczu egzaminów wstępnych na wielu kierunkach studiów humanistycznych i artystycznych odpowiada potrzebom uczniów.

Dla klas plastycznych organizowane są coroczne PLENERY MALARSKIE, które w "Sobieskim" mają swoją tradycję i rozgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju uczniów klas plastycznych. W trakcie wyjazdu uczniowie pod opieką nauczycieli - artystów plastyków uzyskują indywidualne porady dotyczące malowanych prac, a następnie poddawane są one korekcie, niezbędnej na tym etapie tworzenia.

Klasa w 2015 roku została objęta patronatem Dziekana Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, co oznacza, że uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. W ramach tych zajęć będą mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką najlepszej uczelni artystycznej w Warszawie, zapoznania się z wystawami uczelnianymi, wystawami dyplomowymi, zasadami przyjmowania na studia. Wszystkie wyjścia będą się odbywać pod opieką nauczycieli i towarzyszyć im będą rozmowy z młodzieżą na tematy związane z kulturą i sztuką mające na celu wykształcenie potrzeb obcowania z oryginalnym dziełem sztuki.  Relacje z takich spotkań mają jednocześnie znaczenie edukacyjne i wychowawcze.

Profil klasy jest tworzony z myślą o przygotowaniu do studiów wyższych na kierunkach: malarstwo, wzornictwo, architektura, grafika, historia sztuki.

 

Nauczyciele zajęć kierunkowych:

  • dr Małgorzata WIDOMSKA - nauczyciel rysunku i malarstwa w "Sobieskim" od roku 2013, doktor sztuki w dziedzinie: sztuki plastyczne w dyscyplinie: sztuki piękne obroniony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwentka malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,  laureatka II nagrody Biennale Malarstwa BWA na Zamku Książ w 2006 roku, autorka wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. 
  • dr Agnieszka ŻAK - BIEŁOWA - nauczyciel rysunku i malarstwa, historii sztuki, architektury w "Sobieskim" od roku 2015, doktor sztuki, studentka Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie (2004-2005), absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w roku 2007 w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks do dyplomu w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego.  Laureatka "Dyplomu 2007 im. Prof. Józefa Szajny" ufundowanego przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.), Stypendystka Miasta Stołecznego Warszawy (2018 r.), autorka wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Jedną z prac Agnieszki Żak - Biełowej zakupiło Muzeum Narodowe w Warszawie. 
Data dodania: 2020-03-05 22:04:59
Data edycji: 2020-07-15 15:06:09
Ilość wyświetleń: 5366
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook