Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

CHÓR LXXV LO

Chór LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie powstał w roku 1992 jako kontynuacja tradycji muzycznych Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli oraz Kolegium Nauczycielskiego.

Pierwszym dyrygentem chóru była Pani Krystyna Betley, która prowadziła grupę przez 9 lat do roku 2001. Pałeczkę po niej przejęła Pani Izabela Tomaszewska, która prowadziła zespół przez 15 lat, aż do roku 2016 (pod nazwą „Tutti Cantamus”). W 2016 roku powrócono do pierwotnej nazwy a dyrygentem chóru i specjalistą emisji głosu została Pani Liliana Bach.

Chór dzieli się na trzy częściowo niezależne składy:

 • skład ogólny (129 osób – uczniowie klas I, II, III o profilu muzyczno – teatralnym w LXXV LO)
 • skład konkursowy (około 40 – 50 osób, uczniowie biorący udział w konkursach, festiwalach, skład wymienny)
 • skład kameralny (około 20 osób, skład spotykający się dodatkowo, realizujący inny repertuar)

Repertuar zespołu obejmuje utwory bardzo zróżnicowane stylistycznie ze względu na miejsca i charakter uroczystości, np. utwory sakralne, pieśni współczesnych kompozytorów, muzykę ludową, muzykę rozrywkową, pieśni wchodzące w skład kanonu.

Chór koncertuje w Warszawie, w Polsce oraz poza granicami. Współpracuje z różnymi środowiskami pozaszkolnymi poprzez uczestniczenie w życiu miasta i regionu.

Bierzemy udział w projektach artystycznych organizowanych przez władze miasta, placówki kulturalno – oświatowe, instytucje reprezentujące administrację rządową i samorządową, takimi jak: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Warszawie, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Fundację Świat na Tak, Towarzystwo Warszawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Fundacja Centrum Twórczości Narodowej, Centrum Zdrowia Dziecka, Domy Opieki Społecznej, hospicja, duszpasterstwa akademickie, parafie, kościoły, fundacje i stowarzyszenia.

Chór uczestniczył w kilku projektach międzynarodowych koncertując z amerykańskimi, ukraińskimi, niemieckimi i japońskimi chórami. Ma na koncie 4 wydane płyty.

 

Chór zdobył szereg nagród i wyróźnień (ostatnie 10-lat):

 • SREBRNE KAMERTON - 39. Ogólnopolski Konkurs Chórów a capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy 2019
 • I MIEJSCE w klasyfikacji ogólnej - V Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej MUSIC EVERYWHERE 2019
 • ZŁOTY DYPLOM - V Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej MUSIC EVERYWHERE 2019
 • Nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta festiwalu - V Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej MUSIC EVERYWHERE 2019
 • GRAND PRIX - I Międzynarodowy Konkurs Chóralny FALA DŹWIĘKU w Łodzi 2019
 • ZŁOTY DYPLOM - Konkurs Chórów regionu mazowieckiego projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska 2019
 • II MIEJSCE - X Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny CRACOVIA CANTANS 2019
 • ZŁOTE PASMO - XIV Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie 2019,
 • I miejsce- XIII Warszawski Międzynarodowy Festwal Chóralny VARSOVIA CANTAT 2018 ,  
 • ZŁOTE PASMO – Regionalne Przesłuchania Projektu Akademia Śpiewająca Polska w Warszawie 2018,
 • III miejsce – 19. Festiwal Pieśni Sakralnej w Grójcu 2018 (skład kameralny),
 • II miesce – VI Ogólnopolski Konkurs Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim 2018,
 • ZŁOTE PASMO – Ogólnopolski Festiwal Szkół Średnich w Kaliszu 2017,
 • Nagroda dla najlepszego dyrygenta – Ogólnopolski Festiwal Szkół Średnich w Kaliszu 2017,
 • GRAND PRIX – IV Festiwal Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych „Jak długo w sercach naszych” 2016,
 • II miejsce – XVII Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis 2014,
 • II miejsce – XV Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis 2012,
 • I miejsce – Praski Konkurs Patriotyczny 2010,
 • II miejsce – XII Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis 2009,
 • Brązowy dyplom – V Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat” w Sopocie 2009,
 • I miejsce (etap wojewódzki) – XXIX Ogólnopolski Konkursów Chórów a’Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy 2009
 • Wyróżnienie (etap ogólnopolski) – XXIX Ogólnopolski Konkursów Chórów a’Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy 2009
 • Brązowa Lira – IV Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny Varsovia Cantus 2008

W ostatnich latach chór współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową przy realizacji spektaklu „Krakowiacy i górale”, ze Śródmiejskim Teatrem Muzycznym, występował w koncercie plenarnym z okazji 95 – lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz w corocznej imprezie WIOSNA CHÓRÓW. 


dyrygent chóru LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego

mgr Liliana BACH - absolwentka Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca, specjalność: dyrygentura chóralna w klasie dyrygentury dr hab. Dariusza Zimnickiego. Absolwentka podyplomowych studiów chórmistrzostwa i emisji głosu na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczyła w wielu prestiżowych seminariach i konferencjach z zakresu chóralistyki, a także brała udział w wielu projektach muzycznych i dokonywała licznych nagrań studyjnych.

W latach 2012 - 2012 pracowała jako asystent dyreygenta Grodziskiego Chóru Bogorya. W latach 2012-2015 współpracowała z Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej oraz chórami: Archikatedry Warszawskiej i chórem "Tibi Domine". W latach 2016-2017 współpracowała z Zalesiańskim Towarzystem Śpiewaczym jako asystent dyrygenta i pedagog emisji głosu. W latach 2017-2018 współpracowała z Warszawską Operą Królewską. Realizuje szeroką działalność dydaktyczną prowadząc zajęcia muzyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od 2016 roku jest dyrygentem Chóru LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego, gdzie uczy również historii muzyki.

 

dyrygent chóru LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego

Michał Malec - urodzony w Lublinie. Absolwent kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Pawła Łukaszewskiego. W 2017 roku kształcił się również na University of Aberdeen w Szkocji pod kierunkiem prof. Paula Mealora. W 2019 roku ukończył letni kurs Oxford University Composing for Choirs Summer School.

Pomimo młodego wieku jest laureatem licznych nagród, takich jak: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” w 2019 roku, III miejsce w 2016 oraz w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Musica Sacra" w Częstochowie w 2012, czy II miejsce w Konkursie Kompozytorskim JP2 w 2018 roku. Jego dorobek twórczy obejmuje zarówno utwory wokalne, jak i instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne, które były wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą – m.in. na Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Portugalii. Wśród wykonawców jego muzyki znajdują się np. Polsko Norweska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, litewski chór "Jauna Muzika", Europäischer Kammerchor Köln, Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, czy Sekstet proMODERN. Michał Malec ma na koncie także wydanie utworu przez niemieckie wydawnictwo Schott Music oraz płytowe nagrania przez Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy.

Od stycznia 2020 roku prowadzi w zastępstwie Chór LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego.
 
Data dodania: 2019-12-10 10:42:12
Data edycji: 2020-04-05 16:10:50
Ilość wyświetleń: 327

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook