plast

 

ofertaD

 

Klasa PLASTYCZNA

powstała w "Sobieskim" przed wieloma latami (tak dawno temu, że już nikt nie pamięta kiedy dokładnie), ale było to jeszcze w latach 90. XX wieku, co daje blisko 20 letnie doświadczenie. W 2015 roku program klasy został zmodyfikowany i został dodany nowy przedmiot - architektura. Zajęcia lekcyjne w klasie są prowadzone w ramach zatwierdzonych szkolnych planów nauczania bazujących na ramowych planach nauczania liceum ogólnokształcącego. 

Uczniowie biorą udział w szeregu zajęć warsztatowych w trzyletnim cyklu nauki w ramach przedmiotów: rysunek i malarstwo, architektura (rysunek, teoria, historia), podstawy grafiki komputerowej. Dodatkowo każdy z przyszłych maturzystów zdobywa wiedzę z zakresu historii sztuki, co w obliczu egzaminów wstępnych na wielu kierunkach studiów humanistycznych i artystycznych odpowiada potrzebom uczniów.

Dla klas plastycznych organizowane są coroczne PLENERY MALARSKIE, które w "Sobieskim" mają swoją tradycję i rozgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju uczniów klas plastycznych. W trakcie wyjazdu uczniowie pod opieką nauczycieli - artystów plastyków uzyskują indywidualne porady dotyczące malowanych prac, a następnie poddawane są one korekcie, niezbędnej na tym etapie tworzenia.

Klasa w 2015 roku została objęta patronatem Dziekana Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, co oznacza, że uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. W ramach tych zajęć będą mieli możiwość zapoznania się ze specyfiką najlepszej uczelnii artystycznej w Warszawie, zapoznania się z wystawami uczelnianymi, zasadami przyjmowania na studia. Uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z wystawami dyplomowymi. Wszystkie wyjścia będą się odbywać pod opieką nauczycieli podczas których rozmowa z młodzieżą na tematy związane z kulturą i sztuką będzie miała na celu wykształcenie potrzeb obcowania z oryginalnym dziełem sztuki.  Relacje z takich spotkań mają jednocześnie znaczenie edukacyjne i wychowawcze.

Profil klasy jest tworzony z myślą o przygotowaniu do studiów wyższych na kierunkach: malarstwo, wzornictwo, architektura, grafika, historia sztuki.asp warszawa

 

Wychowawcy:

 • Ilona SZADURSKA klasa D (2018-2021),
 • Magdalena ROSAK - klasa D (2017-2020),

 • Urszula TOMASZEWSKA - klasa D (2016-2019),

 • Dorota HURY - klasa D (2015-2018),

 • Małgorzata WIDOMSKA - klasa D (2014-2017),

 • Paulina KUBASIK - klasa D (2013-2016)

 • Dorota HURY- klasa D (2012-2015)

 • Monika CIULAK, Katarzyna ZWIERZCHOWSKA - klasa D (2011-2014)

 • Magdalena KOCHEL - klasa D (2010-2013)

 

PLASTYCZNA1

 

plastyki 1

 

Nauczyciele zajęć kierunkowych:

 • mgr Magdalena BIBIŃSKA - nauczyciel plastyki, historii sztuki w "Sobieskim" od roku 1999, magister, historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z Śródmiejskim Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie.

 • dr Małgorzata WIDOMSKA - nauczyciel plastyki w "Sobieskim" od roku 2013, doktor sztuki w dziedzinie: sztuki plastyczne, w dyscyplinie: sztuki piękne obroniony w Akademii Sztu Pięknych w Krakowie, absolwentka malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,  laureatka II nagrody Biennale Malarstwa BWA na Zamku Książ w 2006 roku, autorka wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. 

 • mgr Agnieszka ŻAK - BIEŁOWA - nauczyciel plastyki, historii sztuki, architektury w "Sobieskim" od roku 2015, magister sztuki, doktorantka w Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie, studentka Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie (2004-2005), absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w roku 2007 w pracowni prof. Jarosława Modzielewskiego, aneks do dyplomu w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego.  Laureatka "Dyplomu 2007 im. Prof. Józefa Szajny" ufundowanego przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.), autorka wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

   DSC3761

   DSC3916

   DSC3834

 DSC3643