Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

KLASA DYPLOMATYCZNA

KLASA DYPLOMATYCZNA

Jest unikatowym projektem stworzonym z myślą o przygotowaniu do studiów wyższych przyszłych dyplomatów, pracowników polskiej służby zagranicznej, polskiej służby cywilnej, instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych, politologów, specjalistów od polityki zagranicznej w tym: europejskiej i bliskowschodniej. 

 

Uczniowie klasy mają zajęcia z dyplomacji, które łączą w sobie wiedzę teoretyczną i praktyczną nie tylko z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji, lecz także elementów prawa międzynarodowego, historii, bieżącej polityki światowej, kultury krajów bliskiego wschodu czy orientalistyki. Na zajęciach gościmy specjalistów w swoich dziedzinach, wykładowców. Dodatkowo uczniowie biorą udział w debatach, wykładach akademickich, spotkaniach z przedstawicielami placówek dyplomatycznych, konferencjach naukowych oraz projektach badawczych. 

 

Od 2016 roku w klasie o profilu dyplomatycznym nauczany jest również trzeci język obcy - język orientalny. Uczniowie mają do wyboru naukę języka tureckiego lub, jako jedyni w kraju, języka arabskiego. Nauka przedmiotów oparta jest na programach autorskich naszych nauczycieli. Cykl nauki to nie tylko słówka i gramatyka, lecz także zajęcia kulturowe dające możliwość poznania, zrozumienia i zanurzenia się w tak odległym jeszcze niedawno Oriencie. 

Współpracujemy również z Yumus Emre Enstitusu – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.

Od roku 2018 współpracujemy z Ningbo Language Foreign School w Chinach. Dzięki tej współpracy już dwukrotnie grupa uczniów uczestniczyła w kilkunastodniowej wymianie z uczniami z Chin. Ponadto organizujemy wymiany z Holandią, Hiszpanią, Francją, Włochami oraz organizujemy wyjazdy językowe do Hiszpanii. 

LXXV Liceum im. Jana III Sobieskiego należy do RESA, sieci, która zrzesza szkoły działające w Polsce i angażujące się w nauczanie języka francuskiego oraz promocję kultur frankofońskich wspólnie z Instytutem Francuskim oraz Ambasadą Francji w Polsce.

Od 2021 roku, współpracujemy z francuską szkołą Collège de la Haute Azergues w Lamure-sur-Azergues, w ramach europejskiego projektu „Konwój 77”, ostatniego konwoju deportowanych z Drancy do Auschwitz. Projekt polega na odtworzeniu losów jednej z rodzin żydowskich (rodziny Gurencajg) deportowanych do Auschwitz Transportem 77 z Drancy pod Paryżem w lipcu 1944 r. Ponadto, nasi uczniowie uczestniczą w wymianie z uczniami z Francji.

 

W klasie uczniowie mają rozszerzone zajęcia z wiedzy o społeczeństwie, geografii oraz języka obcego nowożytnego (francuski, hiszpański, niemiecki) oraz zajęcia z języka orientalnego (turecki, arabski).

 

Nauczyciele prowadzący zajęcia kierunkowe:Jaśmina SAMSEL
nauczyciel dyplomacji, języka arabskiego i etyki
w SOBIESKIM pracuje od 2019 roku

 

Absolwentka arabistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych migracje międzynarodowe na UW. Od kilku lat pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie jest lektorem języka arabskiego. Związana jest także z działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego. Jako lektorka i tłumaczka współpracuje m.in. z Instytutem Języka i Kultury Arabskiej oraz fundacją Polskie Forum Migracyjne. Odbyła staż w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Prywatnie: miłośniczka roślin, zwierząt, podróży i dobrego (bo międzykulturowego) jedzenia.


Aygun ISMAYILOVA
nauczyciel języka tureckiego,
w SOBIESKIM pracuje od 2017 roku

 

 Jest absolwentką studiów turkologicznych na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz przekładów polsko-azerbejdżańskich na Wydziale Tłumaczeń Bakijskiego Uniwersytetu Słowiańskiego w Azerbejdżanie. Ukończyła również kurs języka polskiego dla obcokrajowców na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kurs nauczania języka tureckiego jako języka obcego w Ankarze. Od kilku lat współpracuje z Instytutem Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie w charakterze lektorki i tłumaczki. Lubi pracę z młodzieżą, a także podróże i odkrywanie nowych kultur.

Nauczyciele uczący przedmiotów rozszerzonych w klasach dyplomatycznych:


Marek KARAŚ
nauczyciel dyplomowany języka niemieckiego i geografii,
w SOBIESKIM pracuje od 2018 roku

 

Ukończył z wyróżnieniem studia z zakresu filologii germańskiej i geografii na Uniwersytecie Warszawskim; swoim uczniom pokazuje, że niemiecki potrafi być piękny, a jego gramatyka bardzo logiczna; geografia z nim nie obędzie się bez mnóstwa filmów i Google Earth Pro; w czasie wolnym lubi podróżować, jeść słodycze, oglądać BBC Earth i National Geographic, a także czytać książki i artykuły geograficzne - najlepiej te po niemiecku.

 

Dawid PUDŁO
nauczyciel kontraktowy wiedzy o społeczeństwie, geografii i historii i teraźniejszości
w SOBIESKIM pracuje od 2023 roku.

 

Absolwent politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych z geografii. Wieloletni przewodniczący Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych UŚ, jednocześnie aktywnie uczestniczył w kilkudziesięciu konferencjach naukowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Autor kilkunastu artykułów naukowych. Jego szczególne zainteresowania to stosunki międzynarodowe z uwzględnieniem obszaru poradzieckiego, a także systemy wyborcze na świecie. W czasie wolnym lubi czytać książki, podróżować. Odkąd pamięta jest wielkim fanem Konkursu Piosenki Eurowizji.

Halina NOISZEWSKA
nauczyciel dyplomowany historii i wiedzy o społeczeństwie, 
w SOBIESKIM pracuje od 2017  roku.

 

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia. Ukończyła studia podyplomowe z nauczania wiedzy o społeczeństwie. Zafascynowana uwikłaniem zwykłych ludzi w historię (szczególnie najnowszą). Zainteresowana edukacją globalną i problemami współczesności. Uzależniona od czytania i posiadania książek.

 

Lidia KOWALSKA
nauczyciel dyplomowany geografii,
w SOBIESKIM pracuje od 1996 roku.

 

Absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Pracowała w Głównym Urzędzie Statystycznym przy organizacji Spisu Powszechnego. Podczas długoletniej pracy w liceum, m.in. uczyła młodzież w klasach ze specjalizacją ekologiczną i w klasach dyplomatycznych. Co rok prowadziła warsztaty terenowe w okolicach Warszawy oraz organizowała tygodniowe wyjazdy do polskich parków narodowych.

 

 

Maria BOROWICZ
nauczyciel dyplomowany języka hiszpańskiego i rosyjskiego,
w SOBIESKIM pracuje od 2007 roku

 

Absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i programu EUROPROF koordynowanego przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce. Ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie Zarządzania Oświatą. Uczestniczyła w wielu kursach językowych w Hiszpanii (organizowanych przez Universidad de Salamanca) i szkoły językowe oraz w Rosji (organizowanych przez Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina). Jest koordynatorką różnego rodzaju zewnętrznych olimpiad i konkursów na terenie szkoły, m.in. Olimpiady Lingwistycznej, Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Hiszpańskiej w Raciborzu, Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Jest egzaminatorką egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego i hiszpańskiego (w funkcji weryfikatora), ekspertem do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Współpracowała z Okręgową Komisją Egzaminacyjną, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli. Jest wojewódzką przewodniczącą Konkursu Języka Rosyjskiego dla szkół podstawowych (wcześniej dla gimnazjów). Organizuje i koordynuje wyjazdy uczniów do szkół językowych w Hiszpanii i koordynuje współpracę naszej szkoły ze szkołą językową Ail Madrid (językowe kursy języka hiszpańskiego).

Prywatnie uwielbia podróże, książki, fotografię. Kocha Hiszpanię, owoce morza i gorzką czekoladę. Podziwia malarstwo hiszpańskiego i fascynuje ją Zdzisław Beksiński. Uwielbia prace z młodzieżą.

 

 

Dorota KOZŁOWSKA
nauczyciel mianowany języka hiszpańskiego i języka łacińskiego dla przyrodników,
w SOBIESKIM pracuje od 2007 roku

 

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - katedra Filologii Klasycznej oraz studium EuroProf Język Hiszpański dla Nauczycieli (organizowanego przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce). Ukończyła także Studia Kultury i Języka Nowogreckiego. Mieszka w Pruszkowie z dwoma kotami. Jej zainteresowania to starożytność, gotowanie dla znajomych, obserwowanie przyrody.  Na sercu leży jej dobro zwierząt i naszej Planety. Uważa, że z książką najbardziej jej do twarzy.

 

Katarzyna WILK
nauczyciel dyplomowany języka angielskiego i języka hiszpańskiego,
w SOBIESKIM pracuje od 2019 roku

 

Absolwentka Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego w Polsce i języka polskiego w Hiszpanii. Posiada certyfikat Proficiency in English wydany przez British Council. Egzaminator maturalny z zakresu języka angielskiego i hiszpańskiego. Lubi podróże i filmy science fiction.

 

Anna AMBROZIAK
nauczyciel dyplomowany języka niemieckiego,
w SOBIESKIM pracuje od 2014 roku

 

Absolwentka wydziału Filologii Germańskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumacz przysięgły języka niemieckiego i warszawska przewodniczka miejska. Zainicjowała wymianę naszej szkoły z Ningbo Foreign Language School w Chinach. Uwielbia pracę z młodzieżą oraz podróże, te bliższe i te dalsze. Kocha zwierzęta, szczególnie psy.

 

Monika CIULAK
nauczyciel dyplomowany języka niemieckiego, 
w SOBIESKIM pracuje od 1999 roku.

 

Absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz pedagogiki w zakresie dydaktyki języków obcych na Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku (obecnie: Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora) w Pułtusku, ukończyła również filologię angielską na Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej w Warszawie.  Mistrzyni ciętej riposty, zawsze pomocna. Jej wielką pasją jest prowadzenie zajęć dla uczniów. 

 

Alicja KAFLIK
nauczyciel dyplomowany języka francuskiego
w SOBIESKIM pracuje od 2006 roku

 

Absolwentka Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Logopedycznego UW. Uczestniczka wielu stażów językowych na terenie Francji (Deauville, Paryż, Montpellier, Sevres, Montmorancy). Pasjonatka historii i literatury francuskiej. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II (1999r.) Kocha podróże i operę.

 

Katarzyna WIERZBICKA - ZIEMBICKA
nauczyciel kontraktowy języka francuskiego
w SOBIESKIM pracuje od 2021 roku

 

Absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, naukowo zajmuje się m.in. dyskursem prasowym i politycznym.  Od początku swojej praktyki nauczycielskiej zaangażowana w tworzenie i prowadzenie treningów kompetencji językowych. Tłumaczka z języka francuskiego i angielskiego, zafascynowana ewolucją języków i filozofią języka, a także francuską piosenką i filmami z lat 60.

 

Katarzyna BUDZYŃSKA - DUHAUTOY
nauczyciel mianowany języka francuskiego,
w SOBIESKIM pracuje od 2019 roku


Absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim i studiów podyplomowych na kierunku stosunki międzynarodowe i dyplomacja w Collegium Civitas w Warszawie. Po studiach odbyła staż zawodowy w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie.

Związana z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, pracowała na stanowiskach dyplomatycznych w polskich placówkach zagranicznych w Brukseli (Ambasada RP w Królestwie Belgii, Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE). Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy nauczyciela j. francuskiego w warszawskich liceach i gimnazjach, a także w Liceum Francuskim przy Ambasadzie Francji w Warszawie.

Interesuje się muzyką klasyczną, współczesną i kulturą krajów francuskojęzycznych.


Wychowawcy klas:

 • G (2023 - 2027) - p. Dawid PUDŁO
 • F (2023 - 2027) - p. Kataryna WILK
 • G (2022 - 2026) - p. Magdalena WIĘCH
 • F (2022 - 2026) - p. Jaśmina SAMSEL
 • G (2021 - 2025) - p. Paulina KUBASIK
 • F (2021 - 2025) - p. Halina NOISZEWSKA
 • F (2020 - 2024) - p. Iwona SZOTA, p. Katarzyna WIERZBICKA - ZIEMBICKA
 • F (2019 - 2023) - p. Marek KARAŚ
 • F (2019 - 2022) - p. Jakub PIĄTKOWSKI, p. Jaśmina SAMSEL
 • F (2018 - 2021) - p. Halina NOISZEWSKA
 • F (2017 - 2020) - p. Maria BOROWICZ
 • F (2016 - 2019) - p. Ewa WOŹNIAK
 • F (2015 - 2018) - p. Justyna SZABELSKA
Data dodania: 2020-03-05 22:02:46
Data edycji: 2024-02-19 14:38:41
Ilość wyświetleń: 28090
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej