Czcionka:

A+A-

Kontrast:

KLASA DYPLOMATYCZNA

Klasa DYPLOMATYCZNA

powstała w roku 2011 i zastąpiła tzw. klasę turystyczną. Jest unikatowym projektem stworzonym z myślą o przygotowaniu do studiów wyższych przyszłych dyplomatów, pracowników polskiej służby zagranicznej, polskiej służby cywilnej, instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych, politologów, specjalistów od polityki zagranicznej w tym: europejskiej i bliskowschodniej. 

 

Uczniowie klasy mają zajęcia z dyplomacji, które łączą w sobie wiedzę teoretyczną i praktyczną nie tylko z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji, lecz także elementy prawa międzynarodowego, historii, bieżącej polityki światowej czy orientalistyki. Zajęcia prowadzą często specjaliści w swoich dziedzinach, wykładowcy oraz studenci UW. Dodatkowo uczniowie biorą udział w debatach, wykładach akademickich, spotkaniach z przedstawicielami placówek dyplomatycznych, konferencjach naukowych oraz projektach badawczych. W roku szkolnym 2016/2017 część zajęć warsztatowych współprowadzili członkowie Forum Młodych Dyplomatów. 

 

Od 2016 roku w klasie o profilu dyplomatycznym nauczany jest również trzeci język obcy - język orientalny. Uczniowie mają do wyboru naukę języka tureckiego lub jezyka chińsiego lub, jako jedyni w kraju, języka arabskiego. Nauka przedmiotów oparta jest na programach autorskich naszych orientalistów. Trzyletni cykl nauki to nie tylko słówka i gramatyka, lecz także zajęcia kulturowe dające możliwość poznania, zrozumienia i zanurzenia się w tak odległym jeszcze niedawno Oriencie. 

 

Współpracujemy również z Yumus Emre Enstitusu – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.

 

Od roku 2018 współpracujemy z Ningbo Language Foreign School w Chinach. Dzięki tej współpracy grupa uczniów uczestniczy w kilkunastodniowej wymianie z uczniami z Chin. 

 

Nauczyciele zajęć kierunkowych:

 • Jakub PIĄTKOWSKI – nauczyciel języka francuskiego i dyplomacji w „Sobieskim” od roku 2015, romanista i arabista, absolwent lingwistyki stosowanej francuski z arabskim na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Warszawie oraz arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od urodzenia związany z językami obcymi a od początku studiów ze światem dyplomacji i Orientu. Zaraża swoich uczniów pasją do języków obcych, których nigdy nie jest za dużo. Kiedy znajdzie wolną chwilę pakuje walizkę, rusza w świat lub… na zajęcia z języka szwedzkiego czy perskiego.

 • Anita LESICZKA –  nauczycielka języka tureckiego w "Sobieskim" od 2017 roku. Absolwentka Wydziału Orientalistycznego UW na kierunku turkologia. Interesuje się historią, kuchnią, kulturą i sztuką turecką, w szczególności ebru - tradycyjnym malowaniem na wodzie, znanym w Polsce pod nazwą papieru marmurkowego.  

 • Jaśmina SAMSEL – arabistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku orientalistyka w specjalności język arabski, także w zakresie studiów podyplomowych: „Współczesne migracje międzynarodowe”. Lektorka, tłumaczka, uczestniczka wielu inicjatyw, mających na celu dialog międzykulturowy i międzyreligijny.

  Wychowawcy klas:
 • F (2019 - 2023) - Marek KARAŚ
 • F (2019 - 2022) - Jakub PIĄTKOWSKI
 • F (2018 - 2021) - Halina NOISZEWSKA
 • F (2017 - 2020) - Maria BOROWICZ
 • F (2016 - 2019) - Ewa WOŹNIAK
 • F (2015 - 2018) - Justyna SZABELSKA

 

Data dodania: 2020-03-05 22:02:46
Data edycji: 2020-03-05 22:48:51
Ilość wyświetleń: 4228
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook