Czcionka:

A+A-

Kontrast:

KLASA MUZYCZNO-TEATRALNA

Klasa MUZYCZNO - TEATRALNA

powstała w "Sobieskim" w latach 90. jako klasa „muzyczna”. W 2014 roku program klasy został zmodyfikowany i uzupełniony o zajęcia teatralne.

Uczniowie biorą udział w szeregu zajęć w trzyletnim cyklu nauki w ramach przedmiotów kierunkowych: muzyka (śpiew, emisja głosu, nauka czytania nut), chór (śpiew solowy, śpiew chóralny), zajęcia teatralne (dykcja, emisja głosu, choreografia). Dodatkowo każdy z przyszłych maturzystów zdobywa wiedzę z zakresu historii muzyki, co w obliczu egzaminów wstępnych na wielu kierunkach studiów muzycznych i artystycznych odpowiada potrzebom uczniów.

Dla klas artystycznych organizowane są coroczne WARSZTATY MUZYCZNE, które w "Sobieskim" mają swoją tradycję i rozgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju uczniów klas artystycznych. W trakcie wyjazdu uczniowie pod opieką nauczycieli - muzyków uzyskują indywidualne porady dotyczące śpiewu solowego oraz śpiewu chóralnego.

Uczniowie klas artystycznych tworzą Chór LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Repertuar chóru obejmuje utwory bardzo zróżnicowane stylistycznie zależne od miejsce i charakteru uroczystości, podczas których występuje. Chór jest laureatem licznych czołowych nagród i wyróżnień. Koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Współpracuje z różnymi środowiskami pozaszkolnymi poprzez uczestniczenie w życiu miasta i regionu. Uczestniczył również w kilku międzynarodowych projektach, koncertując z amerykańskimi, ukraińskimi, niemieckimi i japońskimi chórami. Chór ma na swoim koncie aż 4 wydane płyty.

Uczniowie wystawiają autorskie przedstawienia m.in. na deskach Sceny Staromiejskiej oraz Teatru Powszechnego. Niektórzy współpracują ze Śródmiejskim Teatrem Muzycznym oraz z zespołem projektu PROSCENIUM. W 2015 roku uczniowie klasy współpracowali przy tworzeniu spektaklu z okazji 250 - lecia Teatru Wielkiego Opera Narodowa - „Rozterki miłosne Krakowiaków i Górali”.

Nauczyciele zajęć kierunkowych:

  • mgr Liliana BACH- nauczyciel historii muzyki, elementów historii muzyki, muzyki, zajęć artystycznych w "Sobieskim", dyrygent chóru LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Absolwentka Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca, specjalność: dyrygentura chóralna. Aktualnie studentka Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczyła w wielu prestiżowych seminariach i konferencjach z zakresu chóralistyki, a także brała udział w wielu projektach muzycznych i dokonała licznych nagrań studyjnych. W latach 2012 - 2012 pracowała jako asysten dyreygenta Grodziskiego Chóru Bogorya. W latach 2012-2015 współpracowała z Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej oraz chórami: Archikatedry Warszawskie i chórem „Ribi Domine”.  
  • mgr Alina ŚWIDOWSKA - nauczyciel zajęć teatralnych w "Sobieskim" od 2016 roku, aktorka Teatru Żydowskiego, magister sztuki, absolwentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego, przez wiele lat prowadziła Akademię Młodego Aktora w Pałacu Młodzieży w Warszawie.

 

 

Data dodania: 2020-03-05 22:05:23
Data edycji: 2021-02-28 18:26:39
Ilość wyświetleń: 4548
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook