Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

KLASA MUZYCZNO-TEATRALNA

KLASA MUZYCZNO-TEATRALNA

Powstała w "Sobieskim" w latach 90.  jako klasa „muzyczna”. W 2014 roku program klasy został zmodyfikowany i uzupełniony o zajęcia teatralne. Uczniowie biorą udział w szeregu zajęć w czteroletnim cyklu nauki w ramach przedmiotów kierunkowych: muzyka (śpiew, emisja głosu, nauka czytania nut), chór (śpiew solowy, śpiew chóralny), zajęcia teatralne (dykcja, warsztat). 

 

Dla klas artystycznych organizowane są coroczne WARSZTATY MUZYCZNE, które w "Sobieskim" mają swoją tradycję i rozgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju uczniów klas artystycznych. W trakcie wyjazdu uczniowie pod opieką nauczycieli i specjalistów uzyskują indywidualne porady dotyczące śpiewu solowego oraz śpiewu chóralnego.

 

Uczniowie klas artystycznych tworzą Chór LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego.  Pierwszym dyrygentem chóru (pod nazwą „Tutti Cantamus”) była Pani Krystyna Betley, która prowadziła grupę przez 9 lat do roku 2001. Pałeczkę po niej przejęła Pani Izabela Tomaszewska, która prowadziła zespół przez 15 lat, aż do roku 2016.. W 2016 roku zmieniono nazwę chóru na tożsamą ze szkołą a dyrygentem chóru i specjalistą emisji głosu została Pani Liliana Bach. Okresowo chór prowadzili również: Pan Michał Malec (rok 2020) oraz Pani Ola Ptaszyńska (rok szkolny 2021/2022).

Chór dzieli się na trzy częściowo niezależne składy:

 • skład ogólny (129 osób – uczniowie klas I, II, III o profilu muzyczno – teatralnym w LXXV LO)
 • skład konkursowy (około 40 – 50 osób, uczniowie biorący udział w konkursach, festiwalach, skład wymienny)
 • skład kameralny (około 20 osób, skład spotykający się dodatkowo, realizujący inny repertuar)

Repertuar zespołu obejmuje utwory bardzo zróżnicowane stylistycznie ze względu na miejsca i charakter uroczystości, np. utwory sakralne, pieśni współczesnych kompozytorów, muzykę ludową, muzykę rozrywkową, pieśni wchodzące w skład kanonu. Chór koncertuje w Warszawie, w Polsce oraz poza granicami. Współpracuje z różnymi środowiskami pozaszkolnymi poprzez uczestniczenie w życiu miasta i regionu. Bierzemy udział w projektach artystycznych organizowanych przez władze miasta, placówki kulturalno – oświatowe, instytucje reprezentujące administrację rządową i samorządową, takimi jak: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Warszawie, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Fundację Świat na Tak, Towarzystwo Warszawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Fundacja Centrum Twórczości Narodowej, Centrum Zdrowia Dziecka, Domy Opieki Społecznej, hospicja, duszpasterstwa akademickie, parafie, kościoły, fundacje i stowarzyszenia.

Chór uczestniczył w kilku projektach międzynarodowych koncertując z amerykańskimi, ukraińskimi, niemieckimi i japońskimi chórami. Ma na koncie 4 wydane płyty.

 

Chór zdobył szereg nagród i wyróźnień, m.in. 

 • SREBRNY DYPLOM - XVI Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Varsovia Cantat 2023, 16th International Warsaw Choir Festival - Varsovia Cantat 2023
 • SREBRNY DYPLOM - I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej Motus In Sacris
 • SREBRNY KAMERTON - 39. Ogólnopolski Konkurs Chórów a capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy 2019
 • I MIEJSCE w klasyfikacji ogólnej - V Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej MUSIC EVERYWHERE 2019
 • ZŁOTY DYPLOM - V Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej MUSIC EVERYWHERE 2019
 • Nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta festiwalu - V Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej MUSIC EVERYWHERE 2019
 • GRAND PRIX - I Międzynarodowy Konkurs Chóralny FALA DŹWIĘKU w Łodzi 2019
 • ZŁOTY DYPLOM - Konkurs Chórów regionu mazowieckiego projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska 2019
 • II MIEJSCE - X Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny CRACOVIA CANTANS 2019
 • ZŁOTE PASMO - XIV Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie 2019,
 • I miejsce- XIII Warszawski Międzynarodowy Festwal Chóralny VARSOVIA CANTAT 2018 ,  

 

Nauczyciele prowadzący zajęcia kierunkowe i przedmiot rozszerzony:

Liliana BACH
dyrygent chóru LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego
nauczyciel mianowany muzyki, chóru, 
w SOBIESKIM pracuje od 2016 roku.

 

Absolwentka Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca, specjalność: dyrygentura chóralna w klasie dyrygentury dr hab. Dariusza Zimnickiego.  Absolwentka podyplomowych studiów chórmistrzostwa i emisji głosu na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczka wielu prestiżowych seminarów i konferencji z zakresu chóralistyki.

 

W latach 2012-2015 pracowała jako asystent dyrygenta Grodzickiego Chóru Bogorya. W latach 2012-2015 współpracowała z Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej oraz chórami: Archikatedry Warszawskiej i chórem "Tibi Domine". W latach 2016-2017 współpracowała z Zalesiańskim Towarzystem Śpiewaczym jako asystent dyrygenta i pedagog emisji głosu. W latach 2017-2018 współpracowała z Warszawską Operą Królewską. Realizuje szeroką działalność dydaktyczną prowadząc zajęcia muzyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

 

 

Nauczyciele uczący przedmiotów rozszerzonych w klasach muzyczno - teatralnych:


Dorota SECH
nauczyciel mianowany języka polskiego, 
w SOBIESKIM pracuje od 2015 roku

 

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Rzecznik Praw Ucznia w SOBIESKIM, opiekun szkolnej gazety „Kurier Sobieskiego”. Prywatnie interesuje się teatrem – szczególnie estetyką Jerzego Grzegorzewskiego i Krystiana Lupy. Pisała recenzje do portalu teatrakcje.pl i pracowała jako redaktor prowadzący w latach 2010 – 2012, współpracowała przy Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych jako redaktor dziennika teatralnego ITSELF oraz przy Festiwalu Singera. Współtworzyła e-learningowy kurs o historii literatury polskiej XIX wieku dla studentów obcokrajowców na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z okręgiem warszawskim Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uwielbia literaturę ukraińską, Wyspiańskiego, spacery po Warszawie i czekoladę.

 

 

Izolda STANKIEWICZ
nauczyciel dyplomowany języka polskiego,  
w SOBIESKIM pracuje od 1991 roku

 

Ukończyła filologię polską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie nauczania języka polskiego, jest egzaminatorem maturalnym Okręgowej Komisji Egazaminacyjnej w Warszawie. Od wielu lat specjalizuje się w pracy z uczniem mającym trudności w nauce oraz uczniem przyjeżdzającym do Polski z zagranicy. Wychowawca kilku pokoleń młodzieży, m.in. Meli Koteluk, Kamila Mokrzyckiego, Darii Zawiałow.

Pasjonatka literatury, ale jeszcze większa ludzi i zwierząt. Optymiska - mimo wszystko. 

 

Edyta TRĘBICKA
nauczyciel dyplomowany historii,
w SOBIESKIM pracuje od 1999 roku

 

Absolwentka historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła Podyplomowe Studium Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz studia podyplomowe z etyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współorganizatorka licznych wyjazdów ze szkolnym chórem. Przez wiele lat organizowała w szkole konkurs „O Tarczę Jana III Sobieskiego”. 16 lat kierowała sztabem wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym liceum.

Jej pasje to: teatr, musicale, podróże, szycie strojów teatralnych (na 4 piętrze znajduje się szafa pełna strojów) i kwiaty. Od dziecka wiedziała, że będzie nauczycielem. Uwielbia uczniów, o których mówi, że „męczy ich z historii, dla ich dobra”.

 


Wychowawcy klas:

 • E (2023 - 2027) - p. Anna LUBAŃSKA
 • E (2022 - 2026) - p. Liliana BACH
 • E (2021 - 2025) - p. Izolda STANKIEWICZ
 • E (2020 - 2024) - p. Liliana BACH, p. Edyta TRĘBICKA, p. Dorota SECH
 • E (2019 - 2023) - p. Justyna SZABELSKA
 • E (2019 - 2022) - p. Anna LUBAŃSKA
 • E (2018 - 2021) - p. Izolda STANKIEWICZ
 • E (2017 - 2020) - p. Liliana BACH
 • E (2016 - 2019) - p. Dorota KOZŁOWSKA
 • E (2015 - 2018) - p. Izolda STANKIEWICZ
 • E (2014 - 2017) - p. Edyta TRĘBICKA
Data dodania: 2020-03-05 22:05:23
Data edycji: 2024-04-19 13:22:50
Ilość wyświetleń: 27630
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej